Kauppapuutarhaliitto ry

Osasto - B19 | Alan julkaisut, lehdet, kirjat, nettipalvelut, -ohjelmistot, Koulutus, kurssit, konsultointi ja neuvonta, Palvelut, suunnittelu, työt, urakointi
lindrothin-puutarha-valmis1-jpg-2

Kauppapuutarhaliitto on koristekasveja ja vihanneksia viljelevien kasvihuoneyritysten valtakunnallinen yrittäjäjärjestö. Kauppapuutarhaliiton tehtävänä on edistää ja kehittää kasvihuonealaa Suomessa sekä lisätä kasvihuoneessa viljeltävien tuotteiden tunnettavuutta.

Ota yhteyttä

Kauppapuutarhaliitto ry
Veljestentie 16, 00730 HELSINKI
http://kauppapuutarhaliitto.fi

Tutustu näihin

img_8989-jpg

Kauppapuutarhaliiton ryhmäkasvikurssit 2024

Kauppapuutarhaliiton ryhmäkasvikurssien ohjelmassa suosittujen taimituottajien lajike-esittelyiden lisäksi Kauppapuutarhaliiton ajankohtaiskatsaus sekä luentoja lämmitysratkaisuista ja kukkatrendeistä. Kurssi järjestetään Kemissä, Mikkelissä ja Liedossa sekä live-webinaarina.

Lue lisää
lepaa_sinisraja_1000x1000

Liity Kauppapuutarhaliiton jäseneksi

Kasvihuoneviljelijä – tule Kauppapuutarhaliiton jäseneksi! Kauppapuutarhaliitto on tehnyt vuodesta 1919 työtä kasvihuoneyrittämisen toimintaedellytysten ylläpitämiseksi ja kehittämiseksi. Liiton jäseneksi voivat liittyä vain vihannes- ja/tai -kukkaviljelyä harjoittava kasvihuoneyritykset, kasvuhuoneyritykset sekä itujen tuottajat.

Lue lisää
puhtaasti_kotimainen_kauppapuutarhaliitto_kp-9669_web_pieni-jpg

Vastuullisuus

Kasvihuoneala pudotti hiilijalanjälkeä 60 prosenttia! Hiilijalanjäljen lisäksi on monta muutakin syytä, miksi kotimaisia kasvihuonevihanneksia voi syödä erinomaisen hyvällä mielellä. Lue lisää Kauppapuutarhaliiton nettisivuilta.

Lue lisää
p1188062-jpg

Kasvuturve

Pääosin Suomessa kehitetystä kasvuturpeesta on tullut maailman tärkein kasvualusta nykyaikaisessa kasvihuoneviljelyssä. Tulevina vuosikymmeninä maailman kasvava ruoan tarve tulee merkittävästi lisäämään kasvuturpeen käyttöä. Suomalaiselle kasvihuonetuotannolle kasvuturpeen saatavuus on elinehto. Myös muita alustavaihtoehtoja kartoitetaan maailmanlaajuisesti, mutta kasvuturvetta vastaavaa ei toistaiseksi ole näköpiirissä lähivuosina. Kauppapuutarhaliitto ry ja Luonnonvarakeskus käynnistävät kaksivuotisen tutkimushankkeen, jolla testataan vaihtoehtoisia kasvualustoja nykyaikaisen kasvihuoneviljelyn tarpeisiin. Tavoitteena on löytää uusia kotimaisia kasvualustamateriaaleja ammattimaiseen viljelykäyttöön korvaamaan osan kasvuturpeesta kasvualustoissa. Lue kasvuturpeesta Kauppapuutarhaliiton verkkosivuilta!

Lue lisää